Dolar amerykański – kurs dolara

Dolar amerykański to waluta oficjalna Stanów Zjednoczonych oraz kilku innych krajów. Następujące kraje przyjęły dolara amerykańskiego jako własną walutę: Portoryko, Mikronezja, Mariany Północne, Palau, Wyspy Marshalla, Panama, Ekwador, Salwador, Timor Wschodniego, Zimbabwe, Bonaire, Saba, Sint Eustatius.

Nazwa i oznaczenia: United States dollar, międzynarodowy skrót – USD, symbol – $, 1$=100 centów. Dolar był walutą, której wartośc opierano na parytecie złota, przez długi czas było to 35 dolarów za uncję. Od 1973 r. dolar amerykański jest waluta płynną, które wartość nie jest powiązana ze złotem.

Kurs dolara

Bankoty dolarowe występują w nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 dolarów (2-dolarówka jest rzadko używana). Oprócz wymienionych banknotów dolar występuje w nominałach nie występujących w powszechnym obiegu: 500, 1000, 5000, 10 000, 100 000. Monety mają nazwy własne: 1 cent (penny), 5 centów (nickel), 10 centów (dime), 25 centów (quarter), 50 centów (half), 1 dolar. Dwie ostatnie monety są rzadko spotykane.

Banknoty dolarowe są jednymi z najczęściej podrabianych. Aby to utrudnić skład papieru oraz farb drukarskich trzymany jest w ścisłej tajemnicy.

Dolar amerykański to waluta regulowana przez FED, który decyduje o o ilości gotówki na rynku i stopach procentowych w USA. Jest to jedna z najsilniejszych walut, a kurs dolara wobec innych silnych walut jest miernikiem siły gospodarki amerykańskiej. W zasadzie kurs dolara podawany jest w prawie każdej walucie krajowej dla celów informacyjnych, cenotwórczych i rozliczeniowych.